Evenementen

80 jaar bevrijding Het Land van Nevele in kleur

Tussen 6 en 10 september 1944 werden de gemeenten van het Land van Nevele een voor een bevrijd. Dit gebeurde merkwaardig genoeg vooral door Poolse soldaten. Het ging om de 1ste Poolse pantserdivisie die uit de richting van Ruiselede kwam. Na zware gevechten in vooral Ruiselede en Aalter bereikte men Nevele, waar in snel tempo over de Vaart een pontonbrug werd aangelegd. Op die manier konden de Poolse tanks een strategisch voordeel halen en versneld nog een groot deel van Vlaanderen veroveren.

Foto: Polen met veel belangstelling onthaald in Hansbeke

De erfgoedvereniging Het Land van Nevele verzamelde vooral via Alex Dhondt en André Bollaert enkele tientallen foto’s over deze gebeurtenissen in onze streek. Die foto’s werden voor de eerste keer door bestuurslid Lisa Wulteput in kleur gezet, wat een totaal nieuw effect geeft.

Het zijn deze foto’s die op zondag 8 september tijdens de Open Monumentendag op scherm zullen worden getoond in de kerk van Poesele, dus net 80 jaar na de bevrijding in 1944. 

Een week later, op zondag 15 september zal in de kerk van Poesele om 10.30 uur een voordracht plaatsvinden door Dirk Verbeke, voorzitter van de vzw Poolse Pantserdivisie en gewezen gemeentesecretaris van Tielt. Hij zal het hebben over de rol die deze Polen hebben gespeeld tijdens de bevrijdingsmaanden van 1944. De voordracht wordt georganiseerd door het historisch genootschap Meetjesland en de Erfgoedvereniging Het Land van Nevele. Iedereen welkom en toegang gratis.      

Vrijwilligers met een passie voor #Deinze

Wil je mee helpen aan dit vrijwilligersinitiatief contacteer ons en maak ook deel uit van deze gekke bende!

Share
Published by
Vrijwilligers met een passie voor #Deinze

Recent Posts

Films in het Leietheater: het filmaanbod voor september

Het Leietheater opent opnieuw de deuren van de filmzaal voor een gevarieerd filmaanbod op dinsdag-…

4 dagen ago

Bio-Ecomarkt brengt bio, natuur en muziek samen in Deinze

Op zondag 20 september organiseert Groen-Deinze van 14 tot 17 uur opnieuw haar jaarlijkse Bio-Ecomarkt…

4 dagen ago

Laat je geen hak zetten! – Gratis infosessies over online fraude in Deinze

Voor 2026 staat de teller in de politiezone momenteel al op 408 geregistreerde feiten en…

1 week ago

Souplexbrug krijgt toplaag 

De Souplexbrug over de Martinusvijver krijgt een nieuwe toplaag. Die maakt het brugdek veiliger voor…

1 week ago

Open Monumentendag in Wontergem

Op 13 september staat Wontergem centraal tijdens Open Monumentendag. Honderd jaar nadat Wontergemnaar Lucien Buysse…

1 week ago

Hecht docententeam start nieuw dansverhaal in Deinze met Moving Silhouettes

Hecht docententeam blaast dansverhaal nieuw leven in in Deinze Vanaf woensdag 9 september 2026 krijgt…

2 weken ago