Algemeen

Biografie over Jules Van Dorpe topman in het Congo van Leopold II

Jules Van Dorpe (1856-1902) werd eind negentiende eeuw een haast legendarische figuur in ons land. Hij bracht het als zoon van een eenvoudige Deinse politieman tot de nummer twee in de Congo-Vrijstaat van Leopold II. Zijn voordrachten in Vlaanderen met toen onbekende exotische verhalen, lokten soms meer dan duizend luisteraars. En hij had het luisterend oor van de koning. Maar bijna twaalf jaar hard labeur in Congo eiste zijn tol. Hij werd amper 46 jaar oud.

In zijn geboortestad Deinze kreeg hij in 1908 onder grote belangstelling een monument. Een groot deel van de Belgische pers tekende present. Enkele weken later gaf Leopold II zijn ‘Vrijstaat’ door aan de Belgische staat. 

Nu wordt wat zich daar afspeelde, met andere meer kritische ogen bekeken. Deze biografie over Jules Van Dorpe belicht een merkwaardig stuk Belgische, Congolese en Deinse geschiedenis en werd samengesteld door zijn stadsgenoot Stefaan De Groote.

Het AfricaMuseum in Tervuren, het Deinse mudel en Denis Pieters gaven hun toestemming om foto’s uit hun collectie te gebruiken. Voormalig hoogleraar koloniale geschiedenis aan de VUB Guy Vanthemsche verstrekte advies.

In de week van 21 oktober is het boek voor 20 euro in Deinze te krijgen bij Letters&Co, De Standaardboekhandel, en bakkerij Roskam waar men haast uitkijkt op het monument.

Vrijwilligers met een passie voor #Deinze

Wil je mee helpen aan dit vrijwilligersinitiatief contacteer ons en maak ook deel uit van deze gekke bende!

Share
Published by
Vrijwilligers met een passie voor #Deinze

Recent Posts

Films in het Leietheater: het filmaanbod voor september

Het Leietheater opent opnieuw de deuren van de filmzaal voor een gevarieerd filmaanbod op dinsdag-…

4 dagen ago

Bio-Ecomarkt brengt bio, natuur en muziek samen in Deinze

Op zondag 20 september organiseert Groen-Deinze van 14 tot 17 uur opnieuw haar jaarlijkse Bio-Ecomarkt…

4 dagen ago

Laat je geen hak zetten! – Gratis infosessies over online fraude in Deinze

Voor 2026 staat de teller in de politiezone momenteel al op 408 geregistreerde feiten en…

1 week ago

Souplexbrug krijgt toplaag 

De Souplexbrug over de Martinusvijver krijgt een nieuwe toplaag. Die maakt het brugdek veiliger voor…

1 week ago

Open Monumentendag in Wontergem

Op 13 september staat Wontergem centraal tijdens Open Monumentendag. Honderd jaar nadat Wontergemnaar Lucien Buysse…

1 week ago

Hecht docententeam start nieuw dansverhaal in Deinze met Moving Silhouettes

Hecht docententeam blaast dansverhaal nieuw leven in in Deinze Vanaf woensdag 9 september 2026 krijgt…

2 weken ago