Categories: Algemeen

Open Monumentendag in Petegem

Luc Bauters en zijn medewerkers trekken ter gelegenheid van de eerstvolgende Open Monumentendag van zondag 14 september naar Petegem. De nadruk ligt op de evolutie van Petegem in de vorige eeuw.     

Een OMD in Deinze en de deelgemeenten organiseren is geen sinecure, want er werd door de jaren heen heel wat waardevols afgebroken en ieder jaar verdwijnen er wel enkele panden die in de inventaris waardevol erfgoed van de Vlaamse Gemeenschap zijn opgenomen. 

Deze tocht vertrekt vanuit het KA Erasmus en leidt de bezoeker langs een reeks gebouwen die ofwel vrij recent zijn (bv. de Sint-Pauluskerk en de watertoren) ofwel refereren naar het industriële verleden van Petegem, zoals een aantal villa's en directiewoningen van bedrijven (Pericles, Tuytschaever, Beeusaert).

Petegem kende een enorme metamorfose in de jaren zestig en zeventig toen het oude centrum Petegem Kouterke dat zich ter hoogte van het huidige rond punt bevond, volledig werd opgeheven. De Deinse burgemeester Vandewiele heeft geprobeerd een ander centrum te creëren rond het nieuwe politiekantoor en de Sint-Pauluskerk, maar dat zijn weinig aantrekkelijke gebouwen. Het project is uiteindelijk uitgedraaid op een mislukking.      

Heel wat oude fabrieken staan weg te kwijnen, zoals de gebouwen van het vroegere bekende speeldgoedbedrijf Torck in de Ommegangstraat. Maar hier en daar krijgt een gebouw gelukkig een nieuwe bestemming. Dat geldt bijvoorbeeld voor het modernistische fabrieksgebouw van Souplex in de Bisschopsstraat, dat werd verbouwd tot een hedendaags complex met lofts.

Stefaan De Groote

Vrijwilligers met een passie voor #Deinze

Wil je mee helpen aan dit vrijwilligersinitiatief contacteer ons en maak ook deel uit van deze gekke bende!

Share
Published by
Vrijwilligers met een passie voor #Deinze

Recent Posts

‘Lucien op de kaart’ sluit zomer af met 100 winnaars

Zomeractie ‘Lucien op de kaart’ bekroont honderd winnaars in Petegem-aan-de-Leie De zomeractie ‘Lucien op de…

1 dag ago

Films in het Leietheater: het filmaanbod voor september

Het Leietheater opent opnieuw de deuren van de filmzaal voor een gevarieerd filmaanbod op dinsdag-…

5 dagen ago

Bio-Ecomarkt brengt bio, natuur en muziek samen in Deinze

Op zondag 20 september organiseert Groen-Deinze van 14 tot 17 uur opnieuw haar jaarlijkse Bio-Ecomarkt…

5 dagen ago

Laat je geen hak zetten! – Gratis infosessies over online fraude in Deinze

Voor 2026 staat de teller in de politiezone momenteel al op 408 geregistreerde feiten en…

1 week ago

Souplexbrug krijgt toplaag 

De Souplexbrug over de Martinusvijver krijgt een nieuwe toplaag. Die maakt het brugdek veiliger voor…

2 weken ago

Open Monumentendag in Wontergem

Op 13 september staat Wontergem centraal tijdens Open Monumentendag. Honderd jaar nadat Wontergemnaar Lucien Buysse…

2 weken ago