Categories: Algemeen

Speuren naar de Tweede Wereldoorlog

Op Open Monumentendag 2011 zet de (Kale–Leie Archeologische Dienst) KLAD het erfgoed uit Wereldoorlog II en de periode van de mobilisatie (1938-1939) in de kijker.

Een deel van dit erfgoed staat nog te kijk in het straatbeeld, maar de laatste jaren  brengt ook archeologisch onderzoek in de regio geregeld ondergronds sporen aan het licht die herinneren aan deze periode; vergeten explosieven, schuilkelders, (verzonken) bunkers, loopgraven, (schijn)vliegvelden en zelfs neergestorte vliegtuigen.

Hoewel de komende jaren in het teken zullen staan van Wereldoorlog I, doen we dit toch nu. Want veel van dit erfgoed staat er momenteel niet zo fraai bij en geregeld sneuvelen de hangars, loodsen en bunkers.

Toch moeten we bedenken dat dit de concrete bewijzen zijn van de zware veldslagen die hier werden geleverd en waarbij vele slachtoffers vielen. Door nu zorg te dragen voor dit erfgoed, voorkomen we dat de herdenking van Wereldoorlog II zich over 30 jaar niet beperkt tot de lokale oorlogsmonumenten.

Deze minitentoonstelling is te bezichtigen op Open Monumentendag (11 september

2011) op verschillende locaties:

Aalter – Poeke, doorlopend 10 – 17u (tijdens de gidsbeurten).
Kasteeldomein Poeke, Kasteelstraat 26.

Deinze – Gottem, doorlopend van 10 – 18u.
Gemeenschapszaal De Vlasschuur, Ardense Jagersstraat z/n.

Knesselare – Schuilkelder, doorlopend 10 – 18u.
De Plaats zn.

Nevele – Merendree, 10 tot 12u en van 14 tot 18u (tijdens de gidsbeurten).
Klooster en school, Merendreedorp 26.

Het volledige programma vindt u op de website van Open Monumentendag. Wie meer wil weten over dit en ander lokaal archeologisch erfgoed kan terecht op de vernieuwde website van de KLAD – www.deklad.be.  Het archief en de bibliotheek bevatten een  schat aan informatie. Bouwheren kunnen er terecht voor meer inzicht in het archeologisch traject. Wie een handje wil toesteken, kan er zich inschrijven als vrijwilliger. Een zelfgedane archeologische vondst kan men er via de vondstmelding aan het Agentschap Onroerend Erfgoed meedelen.

Vrijwilligers met een passie voor #Deinze

Wil je mee helpen aan dit vrijwilligersinitiatief contacteer ons en maak ook deel uit van deze gekke bende!

Share
Published by
Vrijwilligers met een passie voor #Deinze

Recent Posts

‘Lucien op de kaart’ sluit zomer af met 100 winnaars

Zomeractie ‘Lucien op de kaart’ bekroont honderd winnaars in Petegem-aan-de-Leie De zomeractie ‘Lucien op de…

16 uur ago

Films in het Leietheater: het filmaanbod voor september

Het Leietheater opent opnieuw de deuren van de filmzaal voor een gevarieerd filmaanbod op dinsdag-…

5 dagen ago

Bio-Ecomarkt brengt bio, natuur en muziek samen in Deinze

Op zondag 20 september organiseert Groen-Deinze van 14 tot 17 uur opnieuw haar jaarlijkse Bio-Ecomarkt…

5 dagen ago

Laat je geen hak zetten! – Gratis infosessies over online fraude in Deinze

Voor 2026 staat de teller in de politiezone momenteel al op 408 geregistreerde feiten en…

1 week ago

Souplexbrug krijgt toplaag 

De Souplexbrug over de Martinusvijver krijgt een nieuwe toplaag. Die maakt het brugdek veiliger voor…

2 weken ago

Open Monumentendag in Wontergem

Op 13 september staat Wontergem centraal tijdens Open Monumentendag. Honderd jaar nadat Wontergemnaar Lucien Buysse…

2 weken ago