Op donderdagavond 17 september wordt de lezing ‘Deinzenaar voor den kop geschoten’ georganiseerd. De lezing gaat over spionage tijdens de Eerste Wereldoorlog en meerbepaald over Deinzenaar Libor Slock, die op 17 september 1915 werd terechtgesteld als spion. De lezing start om 20 u. in de bibliotheekkelder en kost € 2 (vvk) – € 3 (add).
Op 17 september is het net 100 jaar geleden dat tijdens de Eerste Wereldoorlog Deinzenaar Libor Slock als spion werd terechtgesteld. Aangezien hij vlak bij de spoorweg woonde was hij in staat om de vele militaire transporten met materiaal en troepen van het Duitse leger te registreren. Het is echter niet bekend welke spionageactiviteiten hij precies heeft uitgevoerd. Toch dachten de Duitsers dat hij “zich ten dienste had gesteld van het Engelsch inlichtingsbureel van oorlogstijdingen”. Hiervoor werd hij op twintigjarige leeftijd in Brugge gefusilleerd. Op 22 juni 1919 werd hij herbegraven in Deinze, begeleid door een grote optocht met medewerking van bijna alle Deinse verenigingen.
Naar aanleiding van deze gebeurtenis wordt op 17 september 2015 een kort herdenkingsmoment georganiseerd. Om 20 u. zal er van aan de bibliotheek tot aan het oorlogsmonument ‘Puinruimer’ (aan de koorzijde van de Onze-Lieve-Vrouwekerk) gestapt worden, waar schepen van cultuur Rutger De Reu bloemen zal neerleggen in naam van het stadsbestuur. Daarna start in de bibliotheekkelder de lezing over spionage tijdens WO I. Deze lezing wordt gegeven door Jan Van der Fraenen, wetenschappelijk medewerker bij het Koninklijk Museum van het Leger en de Krijgsgeschiedenis en Tony Vanhee in samenwerking met Familiekunde Deinze. De toegangsprijs bedraagt € 2 in voorverkoop en € 3 aan de deur.
Info
Stedelijke bibliotheek, Gentpoortstraat 1, 9800 Deinze, 09 381 95 60, bibliotheek@deinze.be – www.bibliotheekdeinze.be
Het Leietheater opent opnieuw de deuren van de filmzaal voor een gevarieerd filmaanbod op dinsdag-…
Op zondag 20 september organiseert Groen-Deinze van 14 tot 17 uur opnieuw haar jaarlijkse Bio-Ecomarkt…
Voor 2026 staat de teller in de politiezone momenteel al op 408 geregistreerde feiten en…
De Souplexbrug over de Martinusvijver krijgt een nieuwe toplaag. Die maakt het brugdek veiliger voor…
Op 13 september staat Wontergem centraal tijdens Open Monumentendag. Honderd jaar nadat Wontergemnaar Lucien Buysse…
Hecht docententeam blaast dansverhaal nieuw leven in in Deinze Vanaf woensdag 9 september 2026 krijgt…