Stadsinfo

Er zijn weer appelen en peren in de Dopershoek!

Erfgoed omvat niet alleen gebouwen. Er bestaat ook houtig erfgoed. In Merendree bevindt zich een stedelijke boomgaard waar oude fruitrassen worden bewaard. In tegenstelling tot vorig jaar zijn er dit jaar terug opnieuw voldoende appelen en peren om te oogsten en te persen tot duurzaam stadsfruitsap.

Oude bomen of struiken vertellen vaak iets over de geschiedenis van een plaats: ze illustreren oude gewoonten, historisch landgebruik of bepaalde technieken. Kort na de eerste wereldoorlog was de boomgaard ter hoogte van Dopershoek eigendom van de familie Van den Bon. De appels en peren vonden hun weg naar de markten van Gent en Brugge, en via het spoor van Landegem zelfs tot in Engeland. Het Meetjesland was tot 1950 een interessante fruitstreek: hoogstammige bomen met klinkende namen als Trezeke Meyers, Jacques Lebel en Goudreinette kwamen toen voor op elk boerenerf. Na 1960 werd fruit minder in waarde, en raakte de boomgaard in verval. In 2001 blies de Vlaamse Landmaatschappij de boomgaard Dopershoek nieuw leven in. De gemeente Nevele, en nu Stad Deinze, beheren samen met het Regionaal Landschap Meetjesland en Leievallei vzw deze boomgaard.

“Het is een unicum om als stad eigen vruchtensap te kunnen produceren”, vertelt Filip Vervaeke, schepen bevoegd voor milieu. “Vorig jaar was de oogst te klein om te laten persen. De kleinere oogst werd toen verwerkt tot stroop. Nu zijn er opnieuw voldoende appelen en peren. Tot en met vrijdag 20 september worden ze geplukt door de Milieudienst, de Technische Uitvoeringsdienst en vrijwilligers. Tijdens het plukken worden de bakken gevuld met twee derde appelen en een derde peren. De geplukte appelen en peren worden vervolgens zo snel mogelijk geperst en omgezet in lekker duurzaam vruchtensap.

Waar gaat het vruchtensap naar toe? Het college van burgemeester en schepenen besliste om de helft van het fruitsap te schenken aan de lokale voedselbank. Het resterende deel wordt gebruikt in de stedelijke kinderopvang en voor stedelijke recepties.

Info

Dienst Milieu, Klimaat, Duurzaamheid en Land- en Tuinbouw

Brielstraat 2, 9800 Deinze, 09 381 95 00

omgeving@deinze.be

Vrijwilligers met een passie voor #Deinze

Wil je mee helpen aan dit vrijwilligersinitiatief contacteer ons en maak ook deel uit van deze gekke bende!

Share
Published by
Vrijwilligers met een passie voor #Deinze

Recent Posts

‘Lucien op de kaart’ sluit zomer af met 100 winnaars

Zomeractie ‘Lucien op de kaart’ bekroont honderd winnaars in Petegem-aan-de-Leie De zomeractie ‘Lucien op de…

15 uur ago

Films in het Leietheater: het filmaanbod voor september

Het Leietheater opent opnieuw de deuren van de filmzaal voor een gevarieerd filmaanbod op dinsdag-…

4 dagen ago

Bio-Ecomarkt brengt bio, natuur en muziek samen in Deinze

Op zondag 20 september organiseert Groen-Deinze van 14 tot 17 uur opnieuw haar jaarlijkse Bio-Ecomarkt…

5 dagen ago

Laat je geen hak zetten! – Gratis infosessies over online fraude in Deinze

Voor 2026 staat de teller in de politiezone momenteel al op 408 geregistreerde feiten en…

1 week ago

Souplexbrug krijgt toplaag 

De Souplexbrug over de Martinusvijver krijgt een nieuwe toplaag. Die maakt het brugdek veiliger voor…

2 weken ago

Open Monumentendag in Wontergem

Op 13 september staat Wontergem centraal tijdens Open Monumentendag. Honderd jaar nadat Wontergemnaar Lucien Buysse…

2 weken ago