Luisterwandeling Deinze Podwalks breidt uit met historisch en groen parcours in Meigem
De stad Deinze heeft de derde route binnen het project ‘Deinze Podwalks’ officieel gelanceerd in de deelgemeente Meigem. Aan de lokale wadi is een startbord geplaatst dat voorzien is van de routekaart en een QR-code. Bezoekers kunnen via deze code de bijbehorende applicatie downloaden om de luisterwandeling direct te starten. Het parcours combineert een groene omgeving met diverse audiofragmenten en getuigenissen van inwoners over de geschiedenis en de cultuur van het dorp.
Het tot stand komen van de podwalk in Meigem is het resultaat van een participatief traject dat vorig jaar werd opgestart. Dit proces werd professioneel begeleid door Avansa regio Gent. Verschillende lokale partners, inwoners en verenigingen hebben samengewerkt om de verhalen te verzamelen. Er werd bewust gekozen voor rechtstreeks contact met de gemeenschap, waarbij talrijke interviews bij de mensen thuis werden afgenomen. Uit deze gesprekken zijn de meest relevante en authentieke fragmenten geselecteerd voor de uiteindelijke audiofrequentie. Onder andere basisschool De Sterrebloem, het comité van de Heilige Bloedprocessie en lokale zelfstandigen leverden een bijdrage.
Naast de individuele interviews vonden er diverse participatiemomenten plaats in de deelgemeente. In café St. Elooi werden bewonersbijeenkomsten georganiseerd. Daarnaast werd er in samenwerking met Avansa regio Gent en Meigemnaar Luc Bauters een winterwandeling rond landschapslezen gehouden. Tijdens deze specifieke wandeling kregen de deelnemers informatie over de streek en kregen zij de gelegenheid om eigen verhalen in te spreken in een mobiele opnamestudio.
De podwalk belicht uiteenlopende aspecten van de geschiedenis en het sociale leven in Meigem. De geselecteerd audiofragmenten bevatten herinneringen aan het vroegere boerenleven, ervaringen uit de oorlogsjaren en tradities zoals de lokale Bloedprocessie. Ook meer recente onderwerpen, waaronder de coronaperiode en anekdotes over bekende dorpsfiguren zoals Eddy Planckaert en Paul Lemmens, maken deel uit van de wandeling. Het project heeft als doel om het immateriële erfgoed en de identiteit van de inwoners op een toegankelijke manier hoorbaar te maken voor het publiek.
De totale wandelroute in Meigem heeft een lengte van 8,9 kilometer. Voor wandelaars die een kortere afstand verkiezen, is de route op te splitsen in een kortere lus van 5,7 kilometer. De route kan fysiek ter plaatse worden gewandeld, waarbij de audiofragmenten automatisch starten via gps-activatie zodra de juiste locatie wordt bereikt. Daarnaast is het ook mogelijk om de verhalen thuis via de applicatie te beluisteren. De app en de bijbehorende informatie zijn beschikbaar via de officiële website van de stad.
http://www.deinze.be/deinzepodwalks

