Historici, educators, leerkrachten en erfgoedprofessionals komen samen op het Herinneringsforum in Leietheater te Deinze.

In mei 2025 is het exact 85 jaar geleden dat het oorlogsdrama in Vinkt diepe littekens naliet. Om deze ingrijpende gebeurtenis op een waardige én actuele manier te herdenken, slaan KADE, Cultuur, Erfgoed Deinze, Leietheater, vzw Vinkt mei 1940, Cultuurregio Leie Schelde en andere partners de handen in elkaar voor het project Als muren konden spreken. Op vrijdag 9 mei, van 9 tot 16 uur, vindt het Herinneringsforum plaats in het Leietheater.

Inspirerende opleidingsdag

Samen met prof. dr. Koen Aerts (UGent) werkte Stad Deinze een inspirerende studiedag uit waarin herinneringseducatie centraal staat. Hoe kan je, in een steeds meer diverse samenleving, op een inclusieve manier historische tragedies bespreekbaar maken? Het forum biedt een rijk programma met lezingen, praktijkvoorbeelden en een posterbeurs. 

Het programma

  • Herman Van Rompuy – voormalig Europees President en stadsdichter van Deinze – Brengt een filosofische reflectie over oorlog en vrede, geïnspireerd op het verhaal van zijn vader.
  • Robbert-Jan Adriaansen – leerstoel UGent – Toont hoe sociale media de herinnering aan WOII transformeren, van memes tot TikTok.
  • Michael Brunnert – Universität Bielefeld – Bespreekt hoe emoties en onderbewuste processen onze omgang met geschiedenis beïnvloeden.
  • Fadi Awwad en Christophe Blomme – ervaringsdeskundigen – In een open gesprek verbinden ze persoonlijke ervaringen van oorlog in Syrië en Vinkt.
  • Sien Demasure – In Flanders Fields / BCH -Gaat in op hoe herinneringseducatie inclusief en betekenisvol kan blijven, ook zonder levende getuigen.
  • Eef Rombaut – Vakgroep Geschiedenis – -Een posterbeurs waar studenten inspirerende lesthema’s over geschiedenis visueel tot leven brengen.

Iedereen welkom

“Hier vinden leerkrachten tal van ideeën en inzichten die de uitwerking van lessen in vakken zoals Mens & Samenleving, Geschiedenis, Levensbeschouwing, Maatschappelijke Vorming of Psychologie een nieuwe impuls kunnen geven. Het forum biedt de perfecte gelegenheid om met elkaar in gesprek te gaan over hoe we herinneringen aan oorlog en conflict op een betekenisvolle manier kunnen doorgeven aan de jongere generatie,” zegt Nathalie Lambrecht, schepen van Onderwijs en Jeugd.

Ook Jan Vermeulen, schepen van Cultuur, onderstreept de brede waarde van het initiatief: “Voor medewerkers in het erfgoedveld is dit forum een waardevolle bron van inspiratie voor projecten rond het oorlogsverleden. Daarnaast zijn ook familieleden van slachtoffers van de Meidagen van 1940 en iedereen die zich betrokken voelt bij dit onderwerp van harte welkom. Voor hen biedt dit forum een unieke gelegenheid om de verhalen levend te houden en bij te dragen aan een dieper begrip van deze ingrijpende periode in onze geschiedenis.”

Rutger De Reu, burgemeester van Deinze, benadrukt het maatschappelijke belang van deze herdenking: “Dit forum is niet alleen een moment van herdenking, maar ook een kans om de dialoog over de impact van de oorlog op onze samenleving voort te zetten. We hopen hiermee een bredere bewustwording te creëren voor de gebeurtenissen van de wereldoorlogen.”
Ontdek meer op https://www.mei1940.be/ en reserveer jouw tickets op  https://www.mei1940.be/herinneringsforum

Vrijwilligers met een passie voor #Deinze

Wil je mee helpen aan dit vrijwilligersinitiatief contacteer ons en maak ook deel uit van deze gekke bende!

Dit vind je misschien ook leuk...