Categories: Algemeen

Funerair erfgoed op Deinse kerkhoven wordt geïnventariseerd

Er is in Deinze al enige tijd een kleine werkgroep bezig het funeraire erfgoed op kerkhoven en begraafplaatsen te inventariseren. Het initiatief werd genomen door de vroegere werkgroep monumentenzorg. Door de afschaffing van de eeuwigdurende concessie dreigen op termijn immers alle oude grafzerken en -kapellen te verdwijnen. Een Vlaams decreet van 2004 legt de gemeenten op een lijst te maken van het funeraire erfgoed dat dient te worden behouden, gerestaureerd of zelfs beschermd.

Vooral in Vinkt was deze lijst een dwingende noodzaak, omdat ondermeer door een parking aan de straatzijde van de kerk, een deel van het kerkhof zal verdwijnen. De werkgroep heeft daarom versneld 60 à 70 Vinktse waardevolle grafmonumenten geregistreerd en deze lijst werd ondertussen goedgekeurd door het stadsbestuur. Ook voor Astene werd een lijst opgesteld van een 30-tal te bewaren grafmonumenten, want ook daar zijn er plannen voor meer parkeerruimte.

De werkgroep gaat hierbij zeer zorgvuldig tewerk. Het is de bedoeling om alvast de oudste grafzerken en zerken van belangrijke lokale figuren te bewaren. Ook beelden met een bepaalde esthetische waarde (bv. ontworpen door de beeldhouwers Antoon of Luc Van Parijs) of merkwaardige monumenten worden in de lijst opgenomen.

Stefaan De Groote

Vrijwilligers met een passie voor #Deinze

Wil je mee helpen aan dit vrijwilligersinitiatief contacteer ons en maak ook deel uit van deze gekke bende!

Share
Published by
Vrijwilligers met een passie voor #Deinze

Recent Posts

Kerk Zeveren krijgt nieuw leven als bruisend dorpshuis

De Sint-Amanduskerk in Zeveren ondergaat een metamorfose en wordt de nieuwe ontmoetingsplek voor de Deinse…

3 dagen ago

Zomerbar KSA Petegem 2025, de gezelligste zomerbar van Deinze komt eraan!

Gratis inkom – 27 t.e.m. 29 juni 2025 – Kastanjelaan 29, Deinze De Zomerbar van…

3 dagen ago

Deinze verwelkomt skaters en muziekliefhebbers voor tweede editie Benihana

Deinze maakt zich op voor de tweede editie van Benihana, een dynamisch eendaags festival dat…

3 dagen ago

Boekenmarkt Poeselekerk: Koop Tweedehands en Steun het Goede Doel!

Grootschalige Tweedehands Boekenmarkt in Poeselekerk op 14 Juni De charmante Poeselekerk transformeert op zaterdag 14…

1 week ago

Deinze bruist tijdens vierdaagse braderie vol kortingen, muziek en animatie

Van woensdag 18 tot en met zaterdag 21 juni transformeert het centrum van Deinze in…

1 week ago

Inschrijvingen KADE Deinze: Start jouw artistieke reis voor schooljaar 2025-2026

Kunstacademie Deinze opent de deuren voor jong en oud talent DEINZE – Vanaf zaterdag 7…

1 week ago